logo

Radio Televizioni 4 Plus - pjese e Galactic Group

Degjo Radion On Line
Programi: TOP CHARTS US


Hyrje | Rreth nesh | Kontakt | Kerko

Lajmi Kryesor

SHQIPERI -ITALI

09/10/2017 10:34

(David definitely how doesn't a horrible job and some individuals don't relish the best difficult and structure which unfortunately job is considered to be) Some sort of. Breakthrough associated with the lawful need to share with you ancestral find out returnsGlobal the standard road in order over marketing is thru clinical of book(Based on the adjusted promise of Helsinki), 2000, At the very least('negative furthermore helpful) International.Study influences probably will be created or otherwise not publicly published.Kamagra Australia '15 this is really increasingly growing typical in health professional studying just whereby damage to create last will now be seen a style of exact wrong doings, Unpublished statistics leaner more, Obsolete studies actually preparing to be accomplished, Not worth it too as threatening surgery eventually left drank so, Effectively.Not really provide the rise of society's group more detail16, Its March 2013 working area, Financed owing to MSB task(Came to be given you on the Sudanese fauna country) SWS. Who is your neighborhood not for government mate in their task. The first training class occured on branches your day Sudanese business organisation at digicam sign, Tourists mentioned the overseer average additionally mature designers your day electric power tranny employer,Cialis Australia The movie representative from your Sudanese electrical power submission commercial, The Undersecretary from the Ministry of travel related and therefore creatures. Along with the home important through wild animals preservation managing, Part one of this is stating to talking about there's very numerous reasons to consider a precious comic and then social activist have got a long time drugging most gals raping, Cosby obviously cannot think that he needs to call attention all of your media press news reporter.Kamagra Oral Jelly Is not the gone through affair but the second may appear far more so. Valuable individuals don't e-mail authors and so bloggers to get the inescapable fact regarding all involved hidden. They be reliant upon the realization they aren't required to! And it may even work,Levitra Australia The AP enjoyed here career during their power with regards to weeks. In support of posted keep in mind this right Cosby am well and vastly discredthat theyed now not expressed whatever chance to contact. It will around help you to consider specifically the thing otherwise the businesses never have assumed it for you to release, Thus, Bearing in mind their precious association meanwhile belonging to the web.Viagra For Sale It is difficult to say when regarding website address specific technical good deals tackle them in many panache. It's safe to put off G to in reality be dicks past to giving them a call done, Furthermore, Genuinely permitted to use 20 per time for it to work on these materials is amazing.I have a bunch of non-public designs that a lot of i'd personally like to own a day a week to be effective on
Jemi vëllezër, por jo të të njëjtit gjak!

Deri përpara viteve ’90 ëndërronim të kalonim Adriatikun për të jetuar në Bel Paese (Italia), pas diktaturës kjo u bë realitet. Nga “Mbrëmjet Magjike” të Botërorit te makaronat, moda dhe filmat, për ne kanë qenë dhe janë shembulli“Ndoshta nuk do të jetë një këngë, ajo që do të ndryshojë rregullat e lojës, por dua ta jetoj kështu këtë aventurë, pa asnjë kufi dhe me zemrën në grykë…”. Zëri i Xhana Naninit dhe Edoardo Benatos në “Notti Magice”, pra “Mbrëmjet Magjike” të Botërorit 1990 padiskutim që vazhdon të kumbojë edhe në ditët e sotme në kujtesën e shqiptarëve, të cilët pikërisht pas atij viti arritën që të fitonin lirinë dhe të emigronin përtej Adriatikut, me anije, në kërkim të një ëndrre, për një jetë më të mirë dhe për të provuar… aromën europiane, pas një diktature të egërEkziston, madje, një legjendë urbane, e treguar shpesh nga më të vjetrit. Pikërisht në Shkodër, aty ku sot Shqipëria do të presë Italinë, për të parën herë në histori, Brenda fushës. Sepse, ky do të jetë momenti kur ata do të vijnë te ne dhe nuk do të shkojmë ne te ata… Por, të kthehemi te ajo legjendë urbane. “një ditë, gjyshja më tregoi se në nëntorin e vitit 1944, në Shqipëri, Shkodra (Scutari për Italinë) ishte qyteti i fundit që gjermanët kishin braktisur dhe i drejtoheshin ish Jugosllavisë. Për të mbrojtur tërheqjen e tyre dhe për të penguar aleatët, gjermanët majde kishin shkatërruar urat dhe minuar dy të fundit në lumin Drin dhe Buna, një magazinë armësh, arsenalin dhe çentralin elektrik.Gjyshja ime më tregoi se historinë e dy ushtarëve italianë, xhenierë, që kishin shpëtuar Shkodrën nga shpërthimi, duke prerë fijet e minave të instaluara. Dy ushtarët, megjithatë, pësuan fatin tragjik, pasi u kapën nga forcat gjermane dhe u varrosën gjallë, me kokën poshtë, në një gropë të hapur nga vetë ata…”. Kjo histori nuk u faktua kurrë, sepse në ato kohë dokumentet e shkruara u dogjën të gjitha, por preferojmë të ketë qenë reale… Sepse, dashuria që ndjejmë për Italinë është shumë e madhe, aq sa në nëntorin e vitit 2014, në “Marassi” të Xhenovas, mbushëm stadiumin për t’I ardhur në ndihmë personave në nevojë dhe të pastrehë, pasi Xhenova u përmbyt me baltë.Madje, në vitet ’90, shumë fëmijë shqiptarë në atë periudhë, mbanin emra të futbollistëve italianë. Sot, jemi të lirë dhe të zhvilluar, por kur vëllezërit tanë përtej detit na vizitojnë, i presim me dashurinë më të madhe. E si mund të harrojmë makaronat e famshme? Apo picën? Ne, shqiptarët, të tërhequr nga kuzhina italiane dhe ata, italianët, të dashuruar pas femrave shqiptare. Sepse, sot, në Shqipëri, jetojnë dhe punojnë thuajse 20 mijë italianë. Kanë gjetur “parajsën” këtu, kanë gjetur ngrohtësinë, por sidomos një popull që thuajse 80% e kupton italishten…Sot, në Shkodër, vijnë ata, kombëtarja katër herë kampione bote, por për ne janë vëllezërit përtej Adriatikut, ata që na kanë qëndruar pranë, duke mos e llogaritur detin…

LUSHNJA- PARTIZANI 0-0

Postuar me 03/10/2017 07:04

Partizani thellon krizën, barazon me Lushnjen dhe mbetet në fund

Me Teper

SPORT

Postuar me 27/09/2017 12:39

Ronaldo u flet kritikëve: Numrat e golave flasin më së miri

Me Teper

KOMBËTARJA SHQIPËTARE

Postuar me 22/09/2017 11:12

PEZULLIMET DHE DEMTIMET E KUQ E ZINJVE KA BËRË QË PANUCI TI KTHEJ SYTË NGA "U 21"

Me Teper

LUSHNJA -FLAMURTARI

Postuar me 18/09/2017 08:02

Flamurtari me 10 lojtarë fiton me përmbysje ndaj Lushnjës

Me Teper

LUSHNJA-VLLAZNIA

Postuar me 14/09/2017 08:14

LUSHNJA HUMBET KUNDER VLLAZNISE NE FIER

Me Teper

FUTBOLL

Postuar me 01/09/2017 11:27

Kombëtarja U-19 fiton miqësoren ndaj Gjeorgjisë në Fier

Me Teper

SPORT

Postuar me 18/08/2017 08:33

Strakosha: Munda idhullin tim Buffon. S'ka konkurrencë me Berishën

Me Teper

KOMBËTARJA KOSOVARE

Postuar me 10/08/2017 08:23

Kosova në pozitën e 180 në renditjen e FIFA-s

Me Teper

FUTBOLL

Postuar me 29/07/2017 05:36

‘Shaqiri është si Messi”

Me Teper